MEDICOM Clinic

Akné: Zbavte se ho jednou provždy!

05 Duben

Trápilo vás v pubertě a možná se s ním potýkáte ještě dnes, kdy už vám dávno není -náct. Akné totiž neřeší jen teenageři, ale také dospělí. Jak tvorbě akné předcházet, čím ho léčit a jak se zbavit jizev, které po jeho silnějších projevech zůstávají?

Akné představuje jedno z nejčastějších kožních onemocnění. Problémy s ním řeší více než 80 % dospívajících a asi 40 % dospělých. Co stojí za touhle nepříznivou statistikou? Znečištěné ovzduší, hormonální změny, stres, únava, špatná životospráva (kouření, alkohol, jídelníček zatížený cukry a tuky…) a samozřejmě i geny. Pleť prostě reaguje na celou řadu podnětů, které vedou k tvorbě ošklivých černých teček (= komedomů) i zánětlivých červených pupínků, kolikrát až hnisavých podkožních hrbolů a boláků. Naštěstí se dá tvorbě akné do určité míry předcházet, správnou péčí jeho aktivní projevy minimalizovat a nakonec i odstranit škody, které na pleti napáchalo. Ale pěkně po pořádku...

Péče o aknózní pleť

Chcete-li proti akné účinně zabojovat, jako první se zaměřte na kosmetické přípravky, které každodenně používáte. Kosmetika by měla odpovídat typu vaší pleti – v tomto případě mastné až smíšené či problematické. Produkty takové řady jsou adstringentní a nekomedogenní (= stahují a neucpávají póry), zároveň bývají hypoalergenní a bez přidaného mýdla, alkoholu i parabenů, které pleť jen zbytečně dráždí a zatěžují. Samozřejmostí by pro vás mělo být také pravidelné čištění pleti dvakrát denně, ráno a večer, bez ohledu na fakt, jestli se líčíte nebo ne. Mimochodem: Pokud si při čištění/odličování pleti všimnete na obličeji nového pupínku či dalších černých teček, nikdy je sama prsty nemačkejte. Projevy akné tím nezmírníte, naopak podpoříte tvorbu dalších bakteriálních zárodků, které akné způsobují.

Kdy vyhledat odborníka

Pokud vás netrápí jen zanešené póry a občas nějaký červený pupínek, ale řešíte závažnější formu akné nebo jeho častější výskyt, nejlépe uděláte, když zamíříte přímo na dermatologii. Tam se postarají nejen o aktivní projevy akné, ale i o jizvy a červené fleky, které po akné na pleti zůstávají. „Léčba akné by se vždy měla zaměřovat nejen na akné samotné, ale i na jeho následky, což jsou nejčastěji jizvy a fleky, které dovedou potrápit stejně, jako akné samotné. Pro rychlejší problednutí červených flíčků a jizev doporučuji ošetření cévním laserem Vbeam. Na vpadlé atrofické jizvičky pak nejlépe pomáhá opakované ošetření frakcionovaným CO 2 laserem,” tvrdí MUDr. Katarína Třísková, korektivní dermatožka MEDICOM Clinic, kliniky plastické chirurgie a estetické dermatologie.

Vbeam

Příklad lékařského ošetření


Dermatoložkou uvedené typy ošetření pleti se dají i kombinovat, což prospělo například dvaadvacetileté Nikol. „U Nikol se jednalo hlavně o následky po akné ve formě červených fleků a místy také o aktivní formu akné. Proto pro mě bylo jasnou volbou ošetření cévním laserem Vbeam. Přístroj pomáhá odstraňovat povrchové cévky, čímž probledávají červené fleky i jizvičky a zároveň se hojí aktivní akné,“ vysvětluje MUDr. Katarína Třísková. Vpadlé jizvičky po akné na Nikolině tváři poté dermatoložka řešila právě CO 2 frakcionovaným laserem. „Ten pomáhá bodovitě vybrušovat kůži, díky čemuž se v místě odpařených teček tvoří nová kůže a povrch pleti se vyhlazuje,“ dodává ještě dermatoložka.

medicom

Na co se připravit

Zvažujete-li stejné ošetření pleti jako Nikol, připravte se ale na lehce zarudlou pleť v místě dopadu laserových paprsků. Na druhou stranu se už po týdnu dočkáte zklidnění aktivní formy akné a po dvou až třech týdnech pak i vytouženého problednutí červených fleků a jizviček. Pro lepší výsledek můžete ošetření pleti laserem Vbeam několikrát zopakovat. Ideální je podstoupit sérii třech ošetření s odstupem cca jednoho měsíce. Také po ošetření CO 2 frakcionovaným laserem bývá pleť přibližně jeden den zarudlá a mírně oteklá. Zároveň se v místě ošetření vytvářejí maličké tečkovité stroupky, které se v průběhu tří až šesti týdnů vylupují. I u téhle metody pak platí, že „do třetice všeho dobrého“. Nejlepšího výsledku totiž opět dosáhnete, když si ošetření třikrát zopakujete.

klinika

Přesně takové ošetření pleti jako slečna Nikol můžete podstoupit právě na naší klinice, kde jako jedni z mála klinik v České republice tento unikátní laser máme a nejen k ošetření jizev po akné ho používáme. Vysoce výkonný pulzní barvivový laser Vbeam totiž pomáhá řešit i rozšířené či zmnožené cévky v kůži po celém těle. Nejčastěji se jedná o rozšířené žilky v obličeji (teleangiektasie) nebo na nohou, o růžovku (rosacea), haemangiomy, angiomy, pavoučky (naevus araneus), ohně (naevus flammeus), červené jizvy (nejen po akné, ale i po operacích a úrazech), strie nebo virové bradavice. A laser Vbeam lze využít stejně tak pro tzv. neablativní rejuvenaci, tedy omlazení pleti.

Zdroj: Žena.cz

Zpět