Nadměrné pocení: Problém vyřeší aplikace botulotoxinu.

Nadměrné pocení dovede člověku pořádně znepříjemnit život. Jste-li na tom podobně, určitě vás bude zajímat, co nadměrné pocení způsobuje a hlavně jakými způsoby se dá tzv. hiperhidróza, tedy zvýšená činnost potních žláz, efektivně řešit. Povídali jsme si o tom s korektivní dermatoložkou MEDICOM Clinic, MUDr. Katarínou Třískovou...

Pokud vás nadměrné pocení obtěžuje už delší dobu, za den kvůli hiperhidróze vystřídáte hned několik triček a veškeré deodoranty jsou na vaše potní žlázy prostě krátké, nejspíš vám nezbude nic jiného, než svůj problém začít nějak radikálně řešit. Než se do toho pustíte, měli byste si však ujasnit, o jaký typ pocení se konkrétně ve vašem případě jedná a co hiperhidroźu vlastně způsobuje. Podle toho se totiž následně volí i způsob odstranění nadměrného pocení. „Může se jednat o tzv. ložiskové pocení, které postihuje pouze určitá místa na těle – například podpaží, dlaně nebo plosky nohou. Nebo se jedná o tzv. generalizované pocení, které postihuje rozsáhlejší části těla, případně celé tělo,“ vysvětluje korektivní dermatoložka MUDr. Katarína Třísková

Co nadměrnou produkci potu způsobuje

Důvodů, proč se tolik potíte, může být spoustu. Jedním z faktorů ovlivňujících pocení je například dědičnost, nicméně zvýšená produkce potu může být stejně tak projevem určitého druhu onemocnění, třeba endokrinního či metabolického. „Pocení může souviset s cukrovkou, onemocněním štítné žlázy nebo se objevit při neurologických potížích,“ uvádí korektivní dermatoložka MUDr. Katarína Třísková a dodává, že kromě toho může nadměrnou produkci potu zavinit i rozkolísaná psychika: „Existuje totiž i tzv. emocionální hyperhidróza, tedy nadměrné pocení vyvolané strachem, trémou, extrémním projevem radosti nebo při pocitech napětí.“

Jak se dá pocení úspěšně zamezit

Chcete-li proti pocení zabojovat nejprve přírodní cestou, můžete vyzkoušet třeba domácí koupele ze slabého odvaru dubové kůry nebo ze slabého růžového roztoku hypermanganu či roztoku octanu a vínanu hlinitého (aluminium acetico-tartaricum solutum), ředí se teplou vodou v poměru 1:15 až 1:30. Stejně tak se podle dermatoložky MUDr. Kataríny Třískové vyplatí omezit kofein a nikotin, které můžou zvýšenou produkci potu rovněž vyprovokovat. Nejefektivněji ovšem pocení omezíte díky botulotoxinu. Látka známá zejména svými účinky při ošetřování vrásek se pomocí drobných jehel aplikuje přesně do místa, kde k nadměrnému pocení dochází, nejčasteji pak do oblasti podpaží, dlaní a plosek nohou.

medicom

Metodou BTX (= botulotoxinem) se zabrání přenosu nervového vzruchu na potní žlázky, čímž se pocení dočasně zamezí. Doba efektu tohoto ošetření je přechodná a individuální, nejčastěji však odpovídá 4 až 12 měsícům. Účinek botulotoxinu se obvykle dostavuje po 3 až 7 dnech, nejpozději pak do 14 dnů od ošetření. Metodu BTX na klinice provádíme ambulantně. Pro omezení bolestivosti se může klientovi přibližně hodinu před aplikací BTX ošetřit daná oblast znecitlivujícím krémem,“ dodává nakonec dermatoložka.

Máte-li s nadměrnou produkcí potu problém, který chcete vyřešit, na nic nečekejte a objednejte se na zamezení pocení látkou botulotoxin nejlépe ještě dnes. Vzhledem k příchodu jara a blížícímu se létu je pro takové ošetření ideální doba. Domluvte si konzultaci s dermatologem nebo se rovnou objednejte na ošetření na čísle 800 254 642 (800 CLINIC). Těšíme se na vás!

 

Novinky