MEDICOM Clinic

Pryč s drobnými bradavičkami. Laserem, prosím!

04 Květen

Trápí vás nějaká ta mini bradavička v obličeji, chcete se jí zbavit? Drobné vady na kráse vás hravě zbaví ablační laser. Ošetření trvá jen chviličku. Za pár minut je po problému a vy odcházíte domů krásnější a spokojenější. O bradavičkách i jiných drobných nešvarech na kůži jsme si tentokrát povídali s korektivní dermatoložkou MUDr. Katarínou Třískovou.

V čem je laser pro kůži lepší než odstranění kožních nešvarů pomocí leptání kyselinou či chirurgického skalpelu?

Laser dovede být šetrnější a cílenější v případě odstranění neškodných kožních výrůstků.

Zákrok trvá jen pár minut. Jak je to s regenerací kůže? Bude bez jizviček?

Po ošetření tzv. ablačním laserem, se do druhého dne v místě ošetření vytvoří malý povrchový stroupek a ten se přibližně za 4 až 10 dní sloupne. Růžové místo se maže až do vyblednutí vysokým UV faktorem. Jizvičky se většinou neobjevují. Záleží, jak hluboko dané místo laserem ošetřujeme.

medicom

Týkají se laserových ošetření i nějaká negativa? Jsou vhodná pro všechny?

Laserem se ošetřují jen benigní kožní výrůstky, a to nejlépe v zimních či podzimních měsících. Některá znaménka, často plochá a tmavá, se vyřezávají chirurgicky s následnou histologickou kontrolou, která u laseru není. Například v případě virových bradavic se ošetření muže opakovat. Chování viru je nevyzpytatelné.

Jaká je pravděpodobnost, že se bradavičky nebo jiné tipy kožních výrostků objeví znovu?

Virové se mohou objevit, častější jsou ale v dětském věku. Fibromky či tzv. seborhoické bradavice se časem vyskytují znovu, ale to většinou v horizontu několika let.

Jsou někteří z nás náchylnější k těmto kožním projevům? Souvisí to nějak s naší imunitou či genetikou?

Fibromky, drobné a často stopkaté kožní výrůstky, se vytvářejí v místě zapocení nebo tření kůže. K jejich tvorbě je i určitá genetická dispozice. S nižší imunitou pak může souviset spíše výskyt virových bradavic, s věkem pak tzv. stařecké nebo seborhoické bradavice. Kůže si také pamatuje, jak moc a jak často jsme se vystavovali během života sluníčku. Později nám dá o tom vědět právě výskytem různých fleků či výrůstků.

Mnoho lidí má pocit, že se jedná jen o kosmetické zákroky, které nejsou vlastně potřeba. Souhlasíte s tím? Mohou i takové drobné výrůstky později ztrpčit život, pokud léčbu zanedbáme?

Je-li výrůstek na místě, kde o něj zatrháváme (krk, podpaží, třísla) nebo nám vadí třeba na očním víčku při vidění, tak člověku opravdu ztrpčuje život a je logické, že se ho chce zbavit.

Platí, že s věkem těchto kožních nedokonalostí přibývá?

Ano, s přibývajícím věkem se na kůži objevují více tzv. stařecké či solární skvrny, keratósy (zhrubělá kůže). V lokalitách, kde kůže o sebe tře, nebo se více potíme (krk, oblast pod prsy, v podpaží, v tříslech), se pak objevují drobné kožní výrůstky, tedy tzv. fibromky.

Zpět