Pigmentové skvrny: Udělejte s nimi krátký proces!

04 Září

Pokud jste svou tvář i tělo během uplynulých letních měsíců s chutí nastavovala slunci a pokožku před slunečními paprsky nedostatečně chránila, pravděpodobně se vám za to kůže pomstila pigmentovými skvrnami. Tzv. melasma se nejčastěji objevují na čele, nad kořenem nosu a tvářích, v oblasti kolem očí, nad horním rtem, ale i v dekoltu nebo třeba na hřbetech rukou – jinými slovy v místech, které slunci vystavujeme nejčastěji.

Na druhou stranu je ale fér dodat, že nelze všechnu vinu svádět na slunce. Mnohé pigmentové skvrny totiž zaviní hormonální změny – zejména antikoncepce, období těhotenství či menopauza. A nakonec může být příčinou pigmentace dokonce i užívání některých léků. Otázka ovšem vždy zůstává stejná: Jak se pigmentových skrvn, které nikomu na kráse příliš nepřidávají, co nejrychleji zbavit? Naštěstí existuje hned několik možností...

Bělící dermokosmetika pro domácí péči

Jednou z prvních možností, jak se lze nepěkných hnědých flíčků na kůži zbavit, anebo minimálně zmírnit jejich viditelnost, jsou dermokosmetické přípravky určené právě k řešení tzv. melasmatu. Ve složení bělících produktů objevíte zejména výtažky z japonského zeleného čaje, vrby bílé, korejského kaštanu, mořských řas nebo kyselinu glykolovou či kyselinou azealovou. Při používání kosmetiky pro sjednocení barvy pleti a potlačení tvorby dalších pigmentací se však obrňte trpělivostí a v aplikaci daného bělícího pleťového krému či séra pamatujte na důslednost.

Naše tipy z lékárny (zleva): Bioderma White Objective krém na ruce proti pigmentovým skvrnám s vitaminem C a extraktem z hnědé mořské řasy; Eucerin Even Brighter depigmentační denní krém s SPF 30 k redukci pigmentových skrvn; NeoStrata Enlighten lokální péče proti pigmentovým skvrnám s vitaminem C a alfa-hydroxykyselinou.

produkty

Chemický peeling pro rychlé sjednocení barvy pleti

Jsou-li pigmentové skvrny pouze na povrchu kůže, mohl by si s nimi poradit i chemický peeling. Jak takové ošetření probíhá? „Při proceduře vám štetečkem naneseme na pleť speciální peelingovou směs bohatou na účinné hydroxykyseliny, které pokožku barevně sjednotí, zjemní a zároveň projasní,“ uvádí Katarína Třísková, korektivní dermatoložka z pražské pobočky MEDICOM Clinic. Díky chemickému peelingu tedy tvář zároveň projasníte a barevně sjednotíte. Ošetření je navíc vhodné pro všechny typy pleti. Příznivě působí na stárnoucí i příliš mastnou pokožku a v praxi chemický peeling zabere jen pár minut.

nivea

Radikálnější metody pro skvrny, které na kůži přetrvávají

Na pigmentace ve středních a hlubších vrstvách kůže už ale pouze chemický peeling obvykle nestačí. Tehdy se vám proto vyplatí vsadit spíše na ošetření intenzivním pulsním světlem, tzv. IPL, které rozstřelí pigment a ten se do týdne odloupne. „Pulsní světlo ale zároveň prohřívá kolagenní vlákna v horní části dermis. Poškozená vlákna se proto smrští, nastartuje se jejich obnova. Díky tomu při ošetření zároveň dochází k omlazení pleti neboli k rejuvenaci,“ vysvětluje Katarína Třísková.


Proti pigmentacím můžete zabojovat také radiofrekvenčním ošetřením pomocí multifunkční platformy Elos nebo metodou Biored peel – ošetřením, které kombinuje chemický peeling a IPL. „V prvním kroku nanášíme na ošetřovanou oblast chemický peeling, ve druhé fázi na lokalitu aplikujeme speciální světlolomný gel, přes který provádíme samotné ošetření IPL světlem. Koncovka přístroje vyzařuje silné světlo, které se na povrchu kůže proměňuje v teplo. To odstraňuje pigment, zatahuje jemné kapiláry a obnovuje kolagenní vlákna,“ popisuje průběh ošetření a jeho efekt Katarína Třísková.

Nejste si jista tím, která z metod by nejlépe zafungovala právě na vaše pigmentové skvrny? Objednejte se na konzultaci a nechejte si poradit od některé z našich zkušených korektivních dermatoložek! Volejte bezplatně na tel. 800 254 642 (800 CLINIC), nebo nám posílejte své dotazy na clinic@medicomclinic.cz.

Foto: archiv Nivea (2x), archiv firem

Zpět