MEDICOM Clinic

Mateřská znaménka: Jak často přijít na jejich kontrolu a proč?

28 Květen

Ať už se můžete pochlubit znaménkem krásy na tváři, výraznou pihou na čele, v dekoltu nebo na jiném místě na těle, vyplatí se vám myslet na to, že i na první pohled sebesvůdnější piha pro může být nebezpečná. Každé znaménko si proto zaslouží pozornost, a to nejen vaši, ale jednou za čas určitě i tu lékařskou.

Jak často pihy kontrolovat

kontrola znamének

Na pravidelnou kontrolu mateřských znamének k dermatologovi byste se měli vydat nejméně jednou ročně. Vyplatí se vám to obzvlášť teď před létem, než začnete svou kůži naplno vystavovat slunci. Nechat si pihy zkontrolovat dermatologem ale samozřejmě můžete i v jakoukoliv jinou roční dobu. „U nízkých fototypů s větším množstvím znamének či pozitivní rodinnou anamnézou doporučuji kontrolu znamének nejméně jednou ročně. Při jakékoliv změně nebo objevu nového pigmentového útvaru ovšem radím přijít hned,“ uvádí naše hlavní korektivní dermatoložka MUDr. Markéta Majerová.

Která znaménka si více hlídat

Nečekané změny pigmentových útvarů proto rozhodně nenechávejte bez povšimnutí. „Podezřelé jsou hlavně pigmentové léze zvětšené nad 5 mm nebo znaménka navýšená nad úroveň kůže,“ tvrdí dále dermatoložka. A pozor, znepokojit by vás měla i změna v barvě znaménka: „Nejčastěji se jedná o jeho ztmavnutí, zčervenání, nepravidelné rozmístění pigmentu nebo o vytvoření jeho nepravidelného okraje.“

Čím si nechat své pihy vyšetřit

dermatoskop

V MEDICOM Clinic používají dermatologové pro kontrolu mateřských znamének speciální přístroj, tzv. digitální dermatoskop. Ten dokáže znaménko mnohonásobně zvětšit, díky čemuž je pak pro lékaře jeho vyhodnocení mnohem jednodušší. Přístroj ale znaménko dovede vyhodnotit i sám. Dokonce si umí hotovou analýzu uložit do své paměti, a tak může lékař kdykoliv porovnat původní vzhled znaménka s novým nálezem a určit, jak se kožní útvar změnil v čase.

A co udělat se znaménky, která jsou pro vás nebezpečná? „Nepravidelné pigmentové névy lze vyříznout a poslat na histologii. Výrůstky a některé intradermální névy pak odstraňujeme erbiovým laserem, který daný výrůstek vrstvičku po vrstvičce odpaří. Pokožka se pak zahojí přes stroupek bez jizvy,“ vysvětluje proces lékařka Majerová.

Kdy se mít obzvlášť na pozoru

Lékaři se shodují na tom, že na pravidelnou kontrolu mateřských znamének by měli chodit všichni a někteří z nás dokonce častěji. Nebezpečný melanom, který vzniká nekontrolovaným množením melanocytů (= buněk tvořících pigment), totiž představuje až 10x vyšší riziko pro ty, u nichž byl nález diagnostikovaný už v minulosti, anebo se objevil u někoho z rodiny. „Je lepší přijít desetkrát zbytečně, než jednou pozdě,“ varuje na závěr MUDr. Markéta Majerová.

Objednejte se proto na kontrolu mateřských znamének raději hned teď. Napište nám e-mail na clinic@medicomclinic.cz nebo nám bezplatně zavolejte na číslo 800 254 642. Užijte si své léto s dobrým pocitem a ve zdraví! ;–)

Zpět