MEDICOM Clinic

8 nejčastějších otázek na téma opalování: Děláte vše správně?

04 Červen

Jakých chyb se při opalování nejčastěji dopouštíte? 8 vašich otázek na téma opalování jsme položili korektivní dermatoložce Kataríně Třískové. Tady jsou její odpovědi...

1. Jakých chyb se při opalování nejčastěji dopouštíme?

Mudr. Třísková

Mažeme se až na sluníčku místo dvaceti minut před vystavením kůže slunci. Také zapomínáme, že bychom měli zvlášť na prvním jarním nebo letním slunci používat raději vyšší faktor, ideálně SPF 30 nebo SPF 50. Při aplikaci krému často opomeneme uši a nárty nohou, anebo se znovu nenamažeme po koupání a když tělo osušíme ručníkem.

Na intenzivnějším sluníčku je vhodné obnovovat UV faktor zhruba každé dvě hodiny a nezapomínat ani na ochranu očí. I sluneční brýle bychom totiž měli mít s UV faktorem. A pozor, UV záření na nás působí dokonce i ve stínu – třeba odrazem slunce od trávy a okolního povrchu. I ve stínu bychom proto měli na ochranu před škodlivým UV zářením pamatovat.

„UV záření na nás působí dokonce i ve stínu. Třeba odrazem slunce od trávy a okolního povrchu.“

2. Aplikujeme-li na pleť opalovací krém a následně make-up s nižším faktorem, bude krém s vyšším SPF fungovat?

Po aplikaci vyššího UV faktoru je vhodné počkat alespoň deset nebo patnáct minut, až poté nanést make-up. Doporučila bych také používat spíše tónované krycí krémy nebo make-upy, které už vysoké SPF přímo obsahují.

3. Máme-li výraznější pihy, měli bychom o pokožku na slunci pečovat nějak speciálně?

Obecně jsou na UV záření nejcitlivější lidé s fototypem I. Těm nejvíce hrozí spálení kůže, proto by se měli jednoznačně chránit vysokým UV faktorem, oděvem a zároveň se držet spíše ve stínu. Pobytu na slunci by se však měli vyhýbat také lidé léčení fotosenzibilizujícími léky (tetracyklín, sulfonamidy apod.) nebo ti, kterým sluneční záření vyvolává či zhoršuje určité kožní onemocnění (opar, rosacea, vitiligo, erytematodes, fotodermatózy apod.). Slunění není vhodné ani pro těhotné ženy, stejně jako pro lidi s čerstvými jizvami.

„Slunci by se měli vyhýbat lidé s fototypem I. Těm nejvíce hrozí spálení kůže. Dále těhotné ženy a lidé s čerstvými jizvami.“

4. Jsou krémy s UV faktorem skutečně voděodolné?

Po každých dvou hodinách, stejně jako po koupání nebo zpocení se, doporučuji UV faktor na kůži raději obnovit. Lokality, ve kterých se nějak mechanicky otíráme, je dokonce vhodné promazávat častěji.

5. Co hrozí kůži, pokud ji budeme nastavovat slunci příliš často?

slunce

Nárazové spálení kůže zvyšuje riziko vzniku melanomu. Časté a dlouhodobé vystavování se na slunci pak může zapříčinit i výskyt tzv. nemelanomové rakoviny kůže – basaliomu, spinaliomu. V neposlední řadě pak časté slunění výrazně urychluje proces stárnutí kůže, které se projevuje především tvorbou vrásek, zhrubnutím pleti, její suchostí, nepřirozeně žlutavým zabarvením, tvorbou skvrnitých flíčků (hyperpigmentací), rozšířenými žilkami (teleangiektázií) a celkově ochabováním tonusu kůže.

„Časté vystavování se na slunci může zapříčinit výskyt tzv. nemelanomové rakoviny kůže. V neposlední řadě slunce urychluje například i stárnutí pleti.“

6. Můžeme svou kůži na opalovací sezonu nějak připravit?

Ano. Lze ji postupně vystavovat UV záření, aby se stihla jakoby předopálit. Od května do září, kdy je intenzita slunečního záření nejvyšší, se vyplatí chránit pokožku také při jakémkoliv delším pobytu venku, ne jenom při opalování. Při UV ochraně je zapotřebí počítat i s odrazem slunečních paprsků od zemského povrchu (vody, písku, sněhu, trávy, betonu apod.) a s jejich procházením přes mraky. Jak jsem už zmínila, důležitá je také ochrana oděvem, přičemž tmavé oblečení chrání pokožku více než to světlé. Přes vlhké nebo mokré oblečení zase pronikne více UV paprsků, než například přes suché prádlo. Čím hustší tkanina, tím lepší ochrana.

7. Jak máme postupovat v případě spálení rtů nebo ušních lalůčků?

Pokud se tak stane, vyplatí se pokožku zklidňovat přípravky s vitaminem E, který slouží jako skvělý antioxidant regenerující kůži. Vhodné jsou zejména mastnější hojivé krémy s jeho obsahem a také důsledné ochlazování pokožky.

8. Měli bychom svou tvář chránit přípravky určenými pouze na obličej, nebo lze použít například i tělový krém?

Pleť v obličeji je specifická. Bývá mastná, citlivá, suchá, nebo smíšená, a tak výrobci nabízejí stále větší výběr UV přípravků pro každý z těchto typů pleti. Stále více lidí proto na jaře a v létě používá na obličej zejména tónované krémy s UV faktory, které plní ochrannou a krycí funkci zároveň. Nic se ovšem nestane ani tehdy, použijeme-li na tvář tělový krém s dostatečně vysokou UV ochranou.

Zpět