MUDr. Triskova

Jak menstruační cyklus ovlivňuje kvalitu pleti?

23 Duben

Tušíte, jaké škody dovede napáchat rozbouřená hladina hormonů na vaší pleti a jak ji v rámci možností dostat zpátky do pohody? Nechejte si poradit od naší korektivní dermatoložky Kataríny Třískové. V rozhovoru s ní se dozvíte odpovědi na své, dosud možná nahlas nevyřčené, otázky...

medicom lcinic

Paní doktorko, jak a v čem může menstruace ovlivnit kvalitu naší pleti?

Na menstruační cyklus pleť vždy reaguje výraznou změnou hladiny hormonů. Prvních čtrnáct dní cyklu je
vyšší zejména hladina ženského hormonu estrogenu. Od čtrnáctého do dvacátého osmého dne pak tato hladina klesá a naopak stoupá hladina progesteronu, který má stimulující účinek na tvorbu mazu a případného akné. Další podíl na vyšší tvorbě mazu má v době menstruace i testosteron, který se v tomto období rovněž tvoří v ženském těle. Uvádí se, že určitými projevy akné trpí od věku pětadvaceti let až 40 % lidí a z toho se u téměř 80 % jedná právě o ženy.

Jak poznáme, že se jedná právě o hormonální akné?

Především tehdy, pokud se zhoršení projevů akné nebo jeho výskyt projeví přibližně sedm dní před
očekávanou dobou menstruace. V takovém případě se navíc akné vyskytne hlavně ve spodní části
obličeje – nejčastěji na bradě nebo hraně čelisti. Projevy akné jsou často až v hloubce pleti, pacienti je obvykle popisují jako bolavé a zanícené boule, ze kterých nelze nic vymáčknout a velmi dlouho se jim na pleti hojí. Hormonální akné se objevuje také po vysazení antikoncepce.

medicomclinic

Jakými metodami se můžeme tohoto druhu akné zbavit?

Výrazně pomůže nasazení hormonální antikoncepce, a to zejména pro její antiseboroický
(protimazový) efekt. Lokálně se pak uplatňují stejné terapie, jako u běžných potížích s akné. Nejčastější volbou bývá tzv. kyselina azeilainová (tu obsahují například přípravky Skinoren krém nebo Aknoren krém) v kombinaci s lokálnímí antibiotiky. Z estetických ošetření, které na našich klinikách provádíme, mohu doporučit zejména chemický peeling, z přístrojové terapie pak cévní laser Vbeam. Dále doporučuji pečovat o pleť přípravky lékařské kosmetiky – jejich řadami na problematickou pleť, které snižují tvorbu kožního mazu.

Co dalšího může zapříčinit menstruační cyklus?

U mnoha žen bývá menstruace spojená se změnami nálad, zhoršenou kvalitou spánku, větším stresem a výkyvy hmotnosti. Toto všechno jsou navíc faktory, které zpravidla ještě umocní právě zhoršení kvality pleti.

Chcete se objednat k některé z našich skvělých korektivních dermatoložek na konzultaci svých problémů s pletí? Zavolejte na naše bezplatné číslo 800 254 642 nebo nám napište na clinic@medicomclinic.cz. Těšíme se na Vaši návštěvu! ;-)

Zpět