MEDICOM Clinic

IPL světlo: Jak poslouží vaší pleti i pokožce celého těla?

17 Září

Toužíte po omlazení pleti nebo byste se konečně rádi zbavili pigmentových skvrn? Oba problémy s pletí vyřeší ošetření intenzivním pulsním světlem. O tom, jak procedura probíhá, jak dlouho vydrží její efekt a kdy i proč se rozhodnout právě pro ni, vám v rozhovoru prozradí naše korektivní dermatoložka Iva Obstová.

MEDICOM CLINIC

Paní doktorko, co vše se dá řešit IPL světlem a v čem vidíte jeho hlavní výhody?

Při vhodném nastavení můžeme intenzivním pulsním světlem řešit kožní cévní změny, pigmentové projevy, zlepšit pevnost a pružnost pokožky, ale také depilovat. Praktická je větší plocha koncovky přístroje, protože se tím zkracuje doba trvání ošetření. 

Jak dlouho vydrží efekt tohoto ošetření na pleti či na těle?

Záleží na mnoha faktorech: na fyziologickém stárnutí kůže, případně na přítomnosti nějakého kožního onemocnění, ale zrovna tak na životosprávě a sluneční expozici. Svou roli pak samozřejmě sehrává i genetická výbava každého z nás.

Jak si stojí IPL při řešení vrásek nebo pigmentových skvrn v porovnání s jinými neinvazivními metodami? 

Toto ošetření patří k poměrně šetrným způsobům omlazení pleti, stejně jako k ošetření pigmentací. Na druhou stranu je však tato metoda mnohem intenzivnější a tím pádem i efektivnější, než například chemický peeling, který přináší řešení pouze pro pigmentace na povrchu kůže, nikoliv ve středních a hlubších vrstvách.

MUDr. Obstová

Některé zdroje uvádějí, že IPL pomáhá také proti celulitidě nebo dokáže zpevnit kůži v dekoltu. Je to pravda? 

Záleží na samotné technologii. IPL lze například zkombinovat s radiofrekvencí, díky čemuž je pak výsledný efekt ošetření samozřejmě mnohem intenzivnější. Zmíněnou celulitidu bych ovšem ženám doporučila řešit spíše pomocí rázové vlny nebo LPG lipomasáží. Obě procedury provádíme s pozitivním ohlasem na naší klinice.

Mají IPL přístroje určené pro domácí ošetření stejný efekt jako ty používané na klinice?

To samozřejmě ne. IPL přístroje jsou konstruovány buď pro lékařské využití, tzv. vysokovýkonnostní přístroje, pro kosmetické účely, anebo právě pro domácí použití. Přístroje pro domácí ošetření ovšem nemají takovou intenzitu (výkon) jako přístroje lékařské, a tak je jejich efektivita logicky mnohem slabší. Netvrdím ale, že domácí IPL přístroje nefungují vůbec.

Používají se při tomto ošetření ochranné brýle? A pokud ano, proč?

Ano, používají. Zdroje IPL záření totiž emitují polychromatické nekoherentní světlo, které je pro oči nepříjemné a mohlo by je dokonce poškodit.

Má použití IPL přístroje nějaké kontraindikace? 

Určitě nelze ošetřovat IPL světlem místa s kožním onemocněním nebo s probíhající infekcí. Pro ošetření pak není vhodná ani opálená kůže, protože hrozí výskyt pigmentace. Světelné pulzy vycházející z přístroje jsou provázeny záblesky, a tak by měli ošetření zvážit i lidé s epilepsií. 

Existují studie, které by zhodnotily vliv IPL světla na pokožku z dlouhodobějšího hlediska? 

Studií na toto téma je celá řada. Z dlouhodobého hlediska dosahuje IPL výborných výsledků například ve fotorejuvenaci kůže, tedy v jejím omlazení. Každá sebeúčinnější metoda ovšem může při nevhodném nastavení přístroje vyvolat i nežádoucí účinky – například hypopigmentaci nebo hyperpigmentaci (sníženou nebo zvýšenou tvorbu pigmentu). Proto je důležité, aby ošetření prováděl odborník na renomované klinice.

Je třeba pokožku před výkonem a po něm ještě nějak ošetřit?

Při použití vysokovýkonnostních IPL přístrojů je nutné pokožku po dobu 6–8 týdnů po proceduře ošetřovat hojivým krémem, šetrně ji odličovat a také důsledně chránit před UV zářením. Kůže se po ošetření hojí přibližně dva měsíce, proto lze výsledný efekt hodnotit nejdříve po šesti týdnech.

Chcete se na ošetření pleti intenzivním pulsním světlem objednat, případně byste se o této metodě rádi dozvěděli další informace? Zavolejte bezplatně na číslo 800 254 642 do našeho callcentra, kde se dozvíte vše potřebné. Těšíme se na vás! ;-)


 
 

Zpět