MUDr. Pavel Horyna

„Úspěšný zákrok se může stát tou nejkratší a zároveň nejúspěšnější psychoterapií...“

04 Únor

V jakém věku se začínáme zajímat o plastiku a čím to je, že zákrok zvažuje stále více mladých lidí? Jaké jsou jejich vzory, komu se chtějí podobat? A jak se vyvinula plastická chirurgie jako taková za posledních deset let? Na tyto i mnohé další otázky jsme se zeptali za vás našeho plastického chirurga Pavla Horyny.

V jakém věku dnes lidé většinou začínají zvažovat nějaký plasticko-chirurgický zákrok? Posouvá se věková hranice?

MUDr. Pavel Horyna

Věková hranice se posouvá stále k nižšímu věku. Není nic výjimečného, že lidé čekají jen na osmnácté narozeniny a následně přicházejí na konzultaci k plastickému chirurgovi nebo ke korektivní dermatoložce. Osmnáctý rok představuje téměř dokončený vývoj například u nosu nebo u mléčných žláz v prsech. Občas žádají o zákrok dokonce mladší než osmnáctiletí, jelikož nejcitlivější období pro vnímání svého těla je puberta.

Z psychologického hlediska ovšem není chybou navštívit v takové době právě plastického chirurga. Může totiž pacientovi vytvořit a následně nabídnout v daném časovém horizontu terapeutický plán. Se souhlasem rodičů potom lze ve výjimečných případech podstoupit zákrok ještě před osmnáctým rokem. Obecně se dá tedy říct, že mladí lidí přicházejí na naše kliniky stále častěji.

Měla by být věková hranice pro podstoupení zákroku vyšší?

To se nedá jasně určit. Vždy záleží na typu estetické odchylky či vrozené kosmetické vadě. Úspěšný zákrok plastického chirurga může být pro člověka tou nejkratší a zároveň nejúspěšnější psychoterapií. Před každým zákrokem je však nesmírně důležitá konzultace lékaře s pacientem a ten by měl dbát na lékařovo doporučení.

MUDr. Pavel Horyna

Co je podle vás příčinou, že se o plastiku zajímá stále více mladých lidí?

Určitě vliv médií – televize, časopisy, sociální sítě. Především Instagram, Facebook, dále sledování blogerů, youtuberů a celebrit. Velký problém ovšem vidím v tom, že se v těchto médiích publikují nereálné fotky, téměř vše se zveřejňuje po úpravě ve Photoshopu, po použití filtru či jiné retuše. Mladí lidé se pak chtějí podobat těmto retuším. Přitom bychom danou celebritu v reálu kolikrát ani nepoznali.

Jakým celebritám se chtějí mladí lidé podobat?

Například sestrám Kardashianovým (augmentace prsou, zvětšování pozadí), zpěvačce Beyonce, herečce Taylor Swift, Rihanně, Seleně Gomez, Angelině Jolie, Miley Cyrus, Jennifer Lopez. Kluci vidí vzor zase v Justinu Bieberovi, ve skupině One Direction a tak podobně.

MUDr. Pavel Horyna

A které úpravy jsou u mladých nejpopulárnější?

Z oboru estetické chirurgie se nejčastěji jedná o aplikaci botulotoxinu či výplní s kyselinou hyaluronovou pro minimalizaci mimických vrásek, dále je zajímá trvalá laserová epilace. Z plastiky vede liposukce, operace prsou, nosu. Stále mladší lidé se ale zajímají také o operaci víček nebo touží po vylepšení či zachování ostrých kontur obličeje.

Jak se změnily požadavky žen za posledních deset let?

V chirurgii je žádaný minimalismus, tedy co nejmenší jizvy, minimálně invazivní zákroky, ambulantní zákroky, zákroky takzvaně během obědové pauzy. Co se týče objemu prsních implantátů, největší zájem je o objem větší než 300 ml. Před deseti leti to bylo okolo 200–250 ml.

A jak se vyvinula sama plastická chirurgie?

Rozvíjí se zejména estetická dermatologie a minimálně invazivní zákroky, k nimž patří mezonitě, výplně i nové generace laserů. V plastické chirurgii se nejčastěji jedná o nové typy liposukcí a nové generace implantátů – například odlehčené prsní silikonové implantáty, implantáty do hýždí a lýtek. Roste také zájem o využití vlastního tuku jako výplňového materiálu.

Rádi byste podstoupili zákrok u MUDr. Pavla Horyny nebo u některého z dalších našich plastických chirurgů? Zavolejte na naši bezplatnou linku 800 254 642 a domluvte si termín konzultace. Těšíme se na Vaši návštěvu! ;-)

Zpět