MEDICOM Clinic

Mateřská znaménka pod lupou: Zajděte si před létem na jejich kontrolu

27 Květen

Blíží se evropský den melanomu – 30. května – což je ideální příležitost k tomu, abyste udělala něco pro své zdraví – nechala si zkontrolovat mateřská znaménka. Jak často by měl vaše pihy vidět dermatolog a proč je přístroj dermatoskop k jejich vyšetření nejvhodnější?

Ať už se můžete pochlubit pihou krásy na tváři, v dekoltu nebo na jiném místě na těle, měla byste vědět, že i ta na první pohled zajímavá a vlastně krásná znaménka pro vás můžou být nebezpečná. Každé mateřské znaménko si proto zaslouží vaši pozornost a jednou za čas určitě i tu odborníka...

Jak často pihy kontrolovat

MEDICOM CLINIC

Doma byste si měla pihy prohlížet tak často, jak to jen jde. Klidně třeba po každém sprchování. V případě, že nějaké znaménko změnilo svou velikost, tvar, anebo vás třeba začalo nepříjemně svědit, určitě se hned objednejte k dermatologovi na kontrolu. I v případě, že vás žádné znaménko momentálně ničím netrápí, se u nás ale nejméně jednou ročně zastavte na kontrolu. Vyplatí se vám to obzvlášť teď, v době před létem, než bude vaše pokožka opět čelit mimořádným atakům slunce.

„U nízkých fototypů s větším množstvím znamének či pozitivní rodinnou anamnézou doporučuji kontrolu znamének nejméně jednou ročně. Při jakékoliv změně nebo objevu nového pigmentového útvaru ovšem vřele doporučuji přijít hned,“ dodává korektivní dermatoložka MUDr. Markéta Majerová.

Jaká znaménka si více hlídat

Změny pigmentových útvarů tedy rozhodně nenechávejte bez dalšího jednání. „Podezřelé jsou především pigmentové léze zvětšené nad 5 mm nebo znaménka navýšená nad úroveň kůže,“ vysvětluje dermatoložka Markéta Majerová. Znepokojující je podle ní i změna barvy znaménka. „Nejčastěji se jedná o ztmavnutí, zčervenání, nepravidelné rozmístění pigmentu nebo o vytvoření jeho nepravidelné okraje.“

Dermatoskop pihy vyšetří nejlépe

Naše dermatoložky využívají ke kontrole mateřských znamének tzv. digitální dermatoskop. Jedná se vlastně o takovou speciální lupu, která každé mateřské znaménko mnohonásobně zvětší. Vyhodnocení každého kožního útvaru je pak pro lékaře mnohem jednodušší. Přístroj si navíc každé znaménko zvládne vyhodnotit i sám a dokonce si umí hotovou analýzu uložit ve své paměti. Vzhled znaménka proto lékař může porovnávat s každou předchozí kontrolou a určit, jak se pigmentový útvar mění v čase.

MEDICOM CLINIC

A co dělat, pokud se při kontrole zjistí, že pro vás může být některé ze znamének nebezpečné? „Nepravidelné pigmentové névy lze vyříznout a poslat na histologii. Výrůstky a některé intradermální névy pak odstraňujeme erbiovým laserem, který výrůstek přesně odpaří vrstvičku po vrstvičce. Pokožka se zahojí přes stroupek bez jizvy,“ vysvětluje dermatoložka Markéta Majerová.

Kdy se vyplatí maximální opatrnost

Sečteno a podtrženo: Na pravidelnou kontrolu mateřských znamének bychom měli raději chodit všichni a někteří z nás dokonce častěji. Nebezpečný melanom způsobující rakovinu kůže vzniká nekontrolovaným množením melanocytů (= buněk tvořících pigment) a představuje až 10x vyšší riziko pro ty, u nichž byl nález diagnostikovaný už v minulosti, anebo se objevil u někoho z jeho rodiny. Lékařka Markéta Majerová proto tvrdí: „Je lepší přijít desetkrát zbytečně, než jednou pozdě!“

Na kontrolu mateřských znamének se můžete objednat na čísle 800 254 642. Udělejte si na své zdraví čas. Uvidíte, že budete celé léto mnohem klidnější a z podstoupené kontroly vám zbude dobrý pocit.

Zpět