MEDICOM Clinic

Jak na zdravé a krásné opálení? Tipy přímo od naší dermatoložky

22 Červenec

Letní počasí se opět vrátilo a vy se těšíte, jak se konečně opálíte a vaše tělo získá krásně bronzovou barvu? Opalování má ale svá pravidla a pokud je nevezmete v potaz, snědou pokožkou se asi jen tak nepochlubíte... Vážně děláte vše správně?

MUDr. Markéta Majerová

Většina z nás sluníčko a opalování miluje a co si budeme povídat, k letním prázdninám bronzová pokožka zkrátka patří. Všichni ale také víme, že slunce dokáže být pořádně zrádné a kůži může pěkně zavařit. „O škodlivosti UV záření se všude píše už řadu let a jeho negativní účinky se na kůži s věkem postupně načítají. Důsledná ochrana proti sluníčku ovšem dovede výrazně snížit riziko předčasného stárnutí pokožky, stejně jako eliminovat pravděpodobnost spálení kůže a v krajním případě bohužel až vznik rakoviny kůže,“ tvrdí na úvod naše hlavní korektivní dermatoložka MUDr. Markéta Majerová.

Bez sunscreenů to nepůjde

Pokud se chcete opálit zdravě, bez opalovacích přípravků se neobejdete. Jedině s nimi se totiž opálíte zdravě a budete mít jistotu, že vaše kůže nebezpečně nezrudne. Při vybírání toho pravého společníka na slunce berte v potaz svůj fototyp, destinaci, kde se budete opalovat a částečně i věk nebo aktivity na slunci. Při častém koupání nebo sportu, kde se potíte, pamatujte na častější aplikaci opalovacího přípravku. Na tom, jestli zvolíte krém, pěnu, sprej nebo třeba opalovací gel, vůbec nesejde. Vyberte si konzistenci, která je vám nejpříjemnější a aplikace přípravku se vám bude zdát snadná.

MEDICOM CLINIC

V poslední době se také dost řeší rozdíl mezi chemickými a minerální filtry, ale na druhou stranu možná ne každý ví, jaký je mezi nimi vlastně rozdíl. Zjednodušeně řečeno: minerální filtry sluneční záření od pokožky odrážejí, zatímco chemické ho do sebe/do pokožky pohlcují. Z toho důvodu jsou minerální filtry vnímány jako mnohem zdravější.

A jak vysoký stupeň ochrany zvolit? „Za nízkou ochranu před sluncem jsou obecně považány přípravky s ochranou do SPF 10, střední ochrana je do SPF 25 a za vysokou ochranou pak platí hodnoty nad SPF 30,“ vysvětluje dermatoložka Markéta Majerová. Podle ní je také nutné aplikaci sunscreenu v průběhu dne opakovat. „Účinnost přípravku totiž značně klesá pocením, otřením kůže o ručník a samozřejmě i koupáním,“ dodává lékařka.

Brýle, klobouk a další propriety

I když budete v používání opalovacího přípravku důslední, je fér dodat, že vás žádný z nich před nebezpečnými slunečními paprsky nedokáže ochránit na 100 procent. Podle odborníků totiž i ty nejvyšší faktory jako SPF 50 a SPF 50+ nabízejí jen přibližně 97 procentní nepropusnost slunečních paprsků. Kromě kvalitního opalovacího přípravku si proto s sebou k vodě nezapomeňte přibalit i klobouk nebo kšiltovku a sluneční brýle. „Co se týče slunečních brýlí, měly by chránit nejen proti UV záření, ale i proti vysokoenergetickému viditelnému spektru EPF (= eye ptotection factor),“ doplňuje dermatoložka Markéta Majerová.

Nakonec ještě tip pro ty, kteří jsou spíše než bronzovou barvou kůže posedlí její ochranou před sluncem. V takovém případě se totiž k vodě můžete vybavit ještě speciálním oděvem. „Skvělým materiálem je polyester, ze kterého se vyrábějí trika a oblečení vhodné i pro koupání dětí se světlou a velmi citlivou pokožkou. Tyto textílie jsou fajn také pro vodní sporty,“ doporučuje dermatoložka Markéta Majerová. Koneckonců bronzová pokožka je sexy, ale trend už dávno hlásá něco jiného – bílá pleť po vzoru porcelánové panenky. Jestli tedy slunci neholdujete nebo na něm hlavně ani dlouho nevydržíte, buďte bez obav. Trendy jsou na vaší straně! ;-)

Zpět