MEDICOM Clinic

Pigmentové skvrny z letního slunce: Jak se jich co nejdříve zbavit?

26 Srpen

Poslední týden prázdnin je tady, a tak už pomalu počítáte škody, jaké napáchalo slunce na vaší tváři či v dekoltu? Pigmentové skvrny patří k těm nejčastějším z nich. Jestli se jich chcete opravdu zbavit, oceníte rady našich dermatoložek.

V první řadě je dobré si uvědomit, o jaké pigmentové skvrny se vlastně jedná. Jestli to jsou hnědé flíčky, které vám vyskákaly na kůži po delší době strávené na slunci a máte vyzkoušeno, že po čase zpravidla zmizí i bez vašeho zásahu, anebo se jedná o tzv. melasma, se kterými vás upřímně řečeno čeká celoživotní boj.

Na rozdíl od pigmentových skvrn ze slunce, které se vyskytují pouze na povrchu kůže, a tak jdou poměrně lehce odstranit, mají totiž melasma své zárodky v hlubších vrstvách. Za jejich tvorbou pak stojí spíše hormonální změny (vysazení antikoncepce, menopauza apod.), genetické dispozice, případně i stres a mnohé další faktory. Slunce tedy melasma primárně nezpůsobuje, ale na druhou stranu jejich stav vždy ještě zhoršuje.

Konzultace s dermatologem

Konzultace s dermatologem odhalí původ skvrn

Pokud si nejste sama jistá tím, o jaký druh pigmetace se ve vašem případě jedná, je dobré navštívit dermatologa, který jejich původ určí a podle toho vám pomůže s jejich řešením. Po opakovaném dermatologickém ošetření by se měl stav vaší tváře, dekoltu nebo třeba kůže na hřbetech rukou, kde se tyto drobné hnědé flíčky vyskytují nejčastěji, rozhodně zlepšit. Jakmile se ale na kůži pigmentové skvrny jednou objeví, rády se vrací. Určitě byste proto měla celoročně používat přípravky s SPF 50 nebo SPF 50+ a slunci se do budoucna spíše vyhýbat.

Dermokosmetika pro domácí řešení pigmentace

Pokud tušíte, že vaše pigmentové skvrny zavinilo skutečně jen letní slunce, může vám s nimi pomoci i vhodná lékařská kosmetika. V tomto případě se však vyplatí velká trpělivost a důslednost v její aplikaci. Výsledek totiž můžete hodnotit zhruba po dvou až třech měsících. Také byste si měla pořídit více než jeden produkt ze stejné řady. Základem je odličovací exfoliační emulze/pěna, dále denní krém s SPF na řešení hyperpigmentace a případně i lokální lotion, sérum nebo noční fluid.

Ve složení těchto produktů zpravidla najdete vitamin C, který má prokázané bělicí účinky. Kromě toho pleť i barevně sjednocuje a rozjasňuje. Dále tyto přípravky většinou obsahují vitamin E, který pleť regeneruje, což se po dnech strávených na slunci rovněž hodí. Na etiketě si pak můžete přečíct také o retinolu – derivátu vitaminu A, který pleť omlazuje, anebo o extraktech z alpských rostlin či lékořice. Z kyselin se v řešení pigmentace nejlépe osvědčuje kyselina azelaová a glykolová, glycyrrhetinová a čistá kyselina kojová

MUDr. Katarína Třísková

Chemický peeling v lékařské ordinaci

Rychlejší cestou, jak se hnědých flíčků zbavit, ovšem bývá vhodně zvolené dermatologické ošetření. S pigmentacemi v povrchových vrstvách kůže si poradí chemický peeling, který obsahuje směs hydroxykyselin. „Při ošetření vám štětečkem naneseme na pleť speciální peelingovou směs bohatou na účinné hydroxykyseliny, které vaši tvář barevně sjednotí, zjemní a projasní,“ potvrzuje naše korektivní dermatoložka MUDr. Katarína Třísková, která má s řešením pigmentových skvrn u svých klientek bohaté zkušenosti. Podle ní můžete samozřejmě vyzkoušet i různé domácí peelingy, ale jejich efekt se kvůli nesrovnatelně slabší koncentraci účinných látek nikdy nevyrovná lékařskému ošetření v ordinaci.

Intenzivní pulzní světlo nebo chytrá kombinace

MEDICOM CLINIC

Pokud vám ani po chemickém peelingu hnědé flíčky z kůže nezmizí, doporučí vám lékařka malinko razantnější metodu: „V takovém případě nejčastěji pracujeme s intenzivním pulzním světlem (IPL). Díky němu se pigment rozstřelí a do týdne se z povrchu kůže odloupne,“ dodává dermatoložka Katarína Třísková.

Do třetice je možné proti nežádoucím pigmentacím zabojovat metodou Biored peel, která kombinuje efekt IPL s chemickým peelingem. Tehdy se klientce nejdříve provede běžný chemický peeling, který pleť barevně sjednotí, vyhladí a zjemní odstraněním odumřelých buněk z jejího povrchu. V druhém kroku se kůže namaže speciálním světlolomným gelem, přes který se přejíždí koncovkou přístroje vyzařující IPL. „Silné světlo se na povrchu kůže mění v teplo odstraňující pigment. Zároveň dochází k zatažení jemných kapilár a k obnově kolagenních vláken,“ vysvětluje princip korektivní dermatoložka MUDr. Iva Obstová.

Domluvte si konzultaci s odborníkem

Trápí vás pigmentové skvrny a potřebujete poradit s tím, jak se jich zbavit, anebo alespoň výrazně omezit jejich viditelnost? Zavolejte do našeho Centra péče o klienty bezplatně na číslo 800 254 642 (800 CLINIC) a objednejte se na konzultaci k některé z našich korektivních dermatoložek. Těšíme se na vaši návštěvu!

Zpět