MUDr. Pavel Horyna

Laserová liposukce SlimLipo: V čem je lepší než ostatní metody?

02 Září

Toužíte po plochém břiše, užších stehnech, pevnějších a pěkně vytvarovaných pažích, anebo byste se rádi zbavili třeba podbradku? Každou z těchto oblastí na těle dovede zkrášlit laserová liposukce SlimLipo. O principu a výhodách této liposukční metody jsme si povídali s MUDr. Pavlem Horynou.

Liposukce MEDICOM CLINIC

Pane doktore, můžete nám na úvod vysvětlit, co to vlastně je laserová liposukce a na jakém principu funguje?

Troufám si říct, že laserová liposukce SlimLipo je momentálně nejen nejmodernější liposukční metoda, ale především ta nejšetrnější k tělu a zároveň bezbolestná. Pomocí laserového paprsku je možné velmi šetrně a efektivně odbourávat tukovou tkáň. Laserový paprsek (většinou o vlnové délce 980 nm) zároveň dokáže vypínat pokožku a zlepšit stav případné celulitidy v liposukcí ošetřované oblasti. Díky tomu, že pomocí laseru lze zacílit výhradně na tukovou tkáň, nedochází k poškození okolních tkání, cév ani nervů, proto dochází po tomto zákroku jen k minimální tvorbě běžných pooperačních otoků a modřin. Rekonvalescence je navíc celkově rychlejší.

Jaké jsou hlavní výhody oproti běžné liposukci, kde se s laserem nepracuje?

Jde o to, že laserová liposukce vlastně představuje metodu 2v1. Odstraní přebytečný tuk a zároveň dokáže stáhnout a vypnout kůži v ošetřené oblasti, protože laser navíc stimuluje kolagenní a elastická vlákna. Výhodou oproti klasické tumescentní liposukci je i rovnoměrnější efekt liposukce, kratší doba rekonvalescence a větší pooperační komfort – menší bolesti, otoky, modřinky, jak zaznělo už výše.

Pro jaké partie je tato liposukční metoda vhodná? 

Zejména k odsátí tuku na břiše, bocích, stehnech, hýždích, pažích, ale dokáže řešit například i podbradek. Laserovou metodou lze tedy řešit nadbytečné množství tuku ve větších i menších oblastech na těle a využít laser vlastně v každé partii, kde je kůže povolenější.

Jaké maximální množství tuku lze laserovou liposukcí odstranit v rámci jedné operace?

U každého klienta je takové množství jiné, bohužel to nejde nijak zobecnit. Množství odsátého tuku se navíc neurčuje na kilogramy, jak se klienti často mylně domnívají, ale na objem/mililitry. Závisí to i na celkové hmotnosti klienta a velikosti problémové partie. Každopádně se ale při zákroku vždy snažíme odstranit maximum podkožního tuku. Prioritou pro nás je, aby byl výsledek zákroku perfektní po funkční i estetické stránce.

Medicom clinic

Je možné liposukci SlimLipo podstoupit bez ohledu na věk a roční dobu?

Pro nás je důležitý tzv. biologický věk operovaného klienta, protože při liposukci záleží především na kvalitě kůže a na celkovém zdravotním stavu. Pokud se v operované oblasti nachází výraznější kožní nadbytek a množství povolené kůže, není možné liposukci provést i bez chirurgického odstranění nadbytečné kůže. A jde-li o starší pacienty, zkušený plastický chirurg umí odhadnout, jestli je kůže klienta natolik kvalitní, aby dokázala přilnout zpět k tělu a výsledek zákroku působil dobře.

Pokud by hrozilo, že po zákroku zůstane povoleno větší množství kůže na těle, během konzultace by vám to plastický chirurg sdělil a podstoupení liposukce by vám z toho důvodu patrně rozmluvil. Co se týče roční doby, zákrok provádíme celoročně. Po liposukci je však nutné nosit určitou dobu kompresivní prádlo, proto klienti operaci podstupují raději v chladnějších měsících.

Jak podle vás vypadá ideální kandidát na laserovou liposukci?

Klient, který nemá příliš velkou nadváhu, ale přesto má nadbytečné množství tuku v některé z problémových partií. Lokalizovaného tuku se mu nedaří zbavit ani cvičením nebo dietou. Liposukce totiž není zákrok, který by řešil obezitu. Jde o domodelování postavy a spíše o její doladění téměř k dokonalosti. U silnějších postav je liposukce také možná, ale většinou je nutné operační výkon rozdělit do dvou či více etap. Laserová liposukce také pomáhá v oblastech s povolenější kůží a tužším tukem. Například s břichem nebo boky u mužů.

Jaké vyšetření a příprava laserové liposukci předchází?

Před liposukcí v lokální anestesii provádíme klasické krevní testy – krevní obraz, koagulační parametry a biochemické vyšetření krve a moči. Pokud klient podstupuje zákrok v celkové anestesii, je nutné doplnit ještě EKG vyšetření a interní předoperační vyšetření.

V jaké anestezii se laserová liposukce standardně provádí?

Pokud se jedná o liposukci jedné partie, zákrok se zpravidla provádí v lokální anestezii. Při operování více partiích najednou se zákrok provádí v celkové anestezii. Operace bolestivá není a po zákroku klienti přirovnávají své pocity k namožení svalů po cvičení.

MEDICOMCLINIC

Co se děje během operace a jak dlouho trvá?

Zákrok probíhá prakticky ve třech fázích. V první fázi se vyznačí oblast určená k odsátí a napustí se tzv. tumescentním roztokem, který oblast znecitliví a stáhne cévy, aby nedocházelo ke krvácení. Oblast se roztokem tzv. přepustí. Ve druhé fázi, která trvá 20–30 minut, se roztok nechává působit, aby oblast byla plně znecitlivěná. Ve třetí fázi výkonu se do podkožní tukové tkáně zavede vlákno laseru a tukové buňky se jeho pomocí rozmělní. Pro danou oblast vždy nastavujeme vhodnou energii, aby byl výsledek zákroku maximálně povedený. Uvolněný tuk se odsává pomocí jemné kanyly. Zákrok obvykle trvá kolem dvou hodin.

Co čeká pacienta bezprostředně po zákroku a měl by se na to připravit?

Po liposukci může dojít k menším otokům, modřinám i ke změně citlivosti v ošetřované partii. Na rozdíl od jiných metod k tomu ale po laserové liposukci dochází v minimální míře.

Jaký režim je po zákroku nutné dodržet a na jak dlouho?

Pacient by se měl hlavně řídit pokyny lékaře. První den po liposukci doporučujeme odpočinek doma, ale je možné provádět i běžné denní činnosti v omezené míře. Sprcha je možná po 24 hodinách od zákroku. Po 3–4 dnech se klient může vrátit k běžným aktivitám – chození do práce či řízení vozidla. Fyzicky náročnější zaměstnání a sport ale klientům povolujeme raději až zhruba měsíc po zákroku.

MUDr. Horyna

Co z pooperační péče nejvíce ovlivňuje výsledek operace?

Určitě důsledné nošení kompresivního prádla, což po laserové liposukci trvá 3–5 týdnů. Důležité také je, aby se člověk nepřetěžoval a opravdu se první měsíc vyhýbal sportovním aktivitám. Když po prvních pár dnech ustoupí drobné modřiny a otoky, v oblasti se objeví menší a tužší nerovnosti, které by měl klient rozmasírovat domácí tlakovou masáží prováděnou pomocí dřevěného válečku. S válečkováním by měli pacienti začít nejpozději po 2 týdnech od liposukce. Válečkování se vyplatí věnovat denně, ideálně 2x 10 minut ráno a večer, a to po dobu minimálně jednoho měsíce. Pro rychlejší hojení otoků a snazší vstřebávání nerovností po zákroku také doporučujeme podstoupit sérii ošetřeni rázovou vlnou nebo LPG lipomasáží.

Je možné takto odsátý tuk využít k aplikaci do jiné partie?

To bohužel možné není, protože laserem dochází k znehodnocení odsátého tuku.

Dá se laserová liposukce kombinovat s nějakou další operací?

Ano, laserová liposukce se běžně kombinuje například s abdominoplastikou, tedy s plastickou operací břicha, kdy často provádíme liposukci nadbřišku a boků.

Kolik zákrok stojí?

U laserové liposukce SlimLipo se cena na našich klinikách pohybuje v rozmezí od 32 000 do 57 000 Kč. Záleží na lokalitě a zda je liposukce provedena v lokální nebo v celkové anestezii. Na našich webových stránkách najdete u každého popisu zákroku i jeho cenu. Konzultace liposukce je u nás bezplatná. Objednat se můžete po zavolání na číslo 800 254 642.

Zpět