MEDICOM Clinic

Červené žilky: Jak se jich zbavit a naučit se jejich tvorbě předcházet

16 Září

Vadí vám v obličeji nebo jinde na těle popraskané červené žilky a nevíte, jak se jich zbavit? Zároveň se chcete naučit jejich tvorbě předcházet? V rozhovoru s naší korektivní dermatoložkou MUDr. Ivou Obstovou se vše o tzv. angiektáziích dozvíte.

MEDICOM CLINIC

Z jakého důvodu dochází k popraskání žilek na obličeji a po těle?

V případě tzv. popraskaných žilek (angiektázií) se jedná o trvale rozšířené a zmnožené povrchové cévní řečiště většinou u geneticky disponovaného člověka v důsledku jeho životosprávy, eventuálně kožního onemocnění.

Je tedy popraskání žilek především dědičnou záležitostí?

Ano, existuje určitý dědičný sklon k tvorbě žilek na obličeji a na těle, převážně na dolních končetinách. K této genetické dispozici přispívá ale i životní styl člověka. Například pravidelná fyzická zátěž, při které dochází k většímu prokrvení kůže po celém těle, dále sauna a pravidelný pobyt na slunci. Na žilky v obličeji pak mají vliv i souběžně probíhající kožní nemoci, například tzv. růžovka (rosacea). Cévní systém na dolních končetinách ovlivňuje také dlouhodobé stání nebo naopak sezení.

V jakém věku se začínají červené žilky tvořit nejčastěji?

První vlna, kdy se žilky začnou dělat, je období hormonálních změn v pubertě. Dál už pak záleží na zmíněné životosprávě a přidružených chorobách. K těm patří hlavně vysoký krevní tlak, kardiologická onemocnění, obezita, již zmíněná růžovka, farmakologická terapie atd. Ke vzniku rozšířených cévek v obličeji ovšem přispívá i nadměrná konzumace alkoholu, pálivých a horkých jídel či horké kávy, stres, práce v horku, střídaní extrémních teplot (pobyt v přetopené místnosti a následně venku v mrazu), pravidelné saunování nebo naopak pobyt v poláriích, u moře a na horách. Ženy mají sklony k tvorbě žilek také během hormonální terapie a kvůli zátěži v graviditě. Mužům žilky způsobuje především namáhavá fyzická práce. Všechny uvedené okolnosti vedou ke smršťování a rozšiřování cévního řečiště.

MEDICOM CLINIC

Jak a čím se můžeme žilek zbavit?

Metod existuje poměrně dost, ale vždy musí být dobře indikovány. Na obličeji a těle se vyskytují převážně drobné červené cévky, kde volíme k ošetření cévní laser Vbeam, většinou se jedná o několik sezení. Také v případě jednotlivých drobných červených žilek na dolních končetinách lze aplikovat cévní laser Vbeam. Pokud se na kůži zároveň vyskytují širší namodralé cévky, doporučujeme zkombinovat skleroterapii a laserové ošetření. V případě varikózně rozšířených cév namodralé barvy je vhodné podstoupit cévní vyšetření a eventuálně volit i chirurgické řešení. U každého klienta ale může být postup trochu jiný. Záleží na individuálním stavu cévních změn, anamnéze klienta apod. Všechny okolnosti zhodnotí lékař při první konzultaci s pacientem.

Je nutné po ošetření počítat s určitým omezením?

Na našich klinikách převažuje ošetření drobných povrchových angiektázií zmíněným cévním laserem Vbeam. Při větším postižení cévního systému na dolních končetinách spolupracujeme s cévními chirurgy.
Po ošetření cévním laserem je nutné kůži promazávat hojivým krémem a vyvarovat se větším tepelným změnám. To znamená omezit nejméně na týden intenzivnější fyzickou námahu, koupaní v teplé vodě, vynechat pobyt v sauně a 6 týdnů se chránit před přímým sluncem. Výsledek ošetření se hodnotí právě po 6 týdnech a dle stavu kůže se ošetření laserem případně opakuje.

Kdy je nejlepší čas na jejich odstranění?

Určitě mimo slunečnou a teplou sezonu. V tomto období totiž dochází k rozšiřování celého cévního systému, zatímco my se v ordinaci snažíme cévním laserem žilky zmenšit, anebo je úplně odstranit.

Dá se tvorbě žilek nějak předcházet?

Tvorbě angiektázií můžeme v běžném životě zabránit poměrně těžko. Klientům se sklony k rozšířeným žilkám doporučujeme alespoň minimalizovat výše uvedené rizikové faktory.

Máte podobný nebo jakýkoliv jiný kožní problém a chcete se objednat na konzultaci k MUDr. Ivě Obstové nebo k některé z našich dalších korektivních dermatoložek? Zavolejte na bezplatné číslo 800 254 642 do našeho Centra péče o klienty a zamluvte si termín, kdy se nám na některou z našich klinik přijdete ukázat. Těšíme se na vás! ;-)


 
 

Zpět