MEDICOM Clinic

Hlídáte si zdraví svých prsou? Pokud ne, vyplatí se začít

28 Říjen

Ruku na srdce, přesněji řečeno na prsa... Zajímáte se o zdraví svých prsou? Už jste někdy byla na jejich preventivní sonografii? Chodíte na toto vyšetření pravidelně? Pokud ne, měla byste s tím co nejdříve začít. O zdraví prsou je totiž nutné pečovat. Jak často a proč?

Většina z nás je zvyklá chodit na preventivní prohlídky na gynekologii, stejně jako zpravidla dodržujeme půlroční návštěvy u zubaře. Na zdraví svých prsou, my ženy, přitom mnohdy zapomínáme. Pokud nemáme v rodině letitý genetický problém, vlastně nás ani nenapadne, že bychom si měly nechat prsa vyšetřit. A to ne jednou, ale dokonce pravidelně. Ideálně jednou ročně. I přesto, že nás nic nebolí, netrápí. Naštěstí!

V kolika letech s prevencí začít

MEDICOM CLINIC

„U mladých žen bych doporučil začít s pravidelným preventivním vyšetřováním prsou ultrazvukem zhruba ve třiceti až pětatřiceti letech. Pokud má žena v rodině nádorové onemocnění prsou, doporučil bych jí přijít dokonce už ve věku okolo pětadvaceti let,“ říká na úvod radiolog MUDr. Daniel Zoubek, který provádí preventivní sonografické vyšetření prsou na naší pražské pobočce.

Pokud má žena opravdu silnou obavu z nádorového onemocnění, může přijít na sonografii prsou samozřejmě už před třicátým rokem. „Stres je pro naše zdraví to nejhorší, co může být. Když se žena nervuje, že jí hrozí nádor v prsu, měla by pro svůj klid rozhodně přijít dříve,“ potvrzuje lékař. Podle něj je u mladých žen pravděpodobnost nádoru sice nižší, ovšem pokud se v těle u této věkové skupiny žen vyskytne, relativně rychle roste. Je proto zapotřebí jednat a s léčbou dlouho neotálet. Čím dříve lékař nádor objeví, tím je nádor menší a prognóza na uzdravení pacientky větší.

Kromě závažné diagnózy, tedy rakoviny prsou, se však dají sonografickým vyšetřením prsou odhalit i jiné nálezy. Zejména cysty a tzv. fibroadenomy, které bývají nesprávně nazývány tukovými bulkami. „Pokud nejsou cysty bolestivé a zanícené, nemusejí se nijak řešit. Když cysta roste, je možné do ní píchnout tenkou jehličkou a odsát ji. Nicméně v prsu vlastně ničemu nevadí. Podobné je to se zmíněnými fibroadenomy, které je ale lepší hlídat,“ uvádí Daniel Zoubek.

Průběh vyšetření je rychlý a bezbolestný

MEDICOM CLINIC

A jak sonografie prsou vlastně probíhá? Velmi jednoduše, rychle a bezbolestně. „Vyšetření zabere okolo deseti až patnácti minut, záleží na velikosti prsou klientky. Žena se položí na lůžko a my na její prsa i ultrazvukovou sondu aplikujeme ultrazvukový gel. Díky tomu se na kůži vytvoří jemný film, kterým ultrazvukové vlny snadno procházejí. Zásluhou gelu navíc sonda lépe klouže po kůži. Sondou jezdíme jen s minimálním tlakem, takže vyšetření ženu nijak nebolí. Postupně tímto způsobem zkontrolujeme všechny části prsu i podpaží,“ říká radiolog Zoubek, podle kterého je další velkou výhodou vyšetření fakt, že se ženy dozvídají výsledek prakticky okamžitě. Sonda je totiž napojená na monitor počítače, kde se vše ihned zobrazí a může se oznámit klientce.

Důležité je zmínit, že sonografické vyšetření není pro tělo škodlivé. Jedná se pouze o ultrazvukové vlnění, proto lze vyšetření provádět opakovaně. Na rozdíl od mamografického vyšetření prsou, kdy se jedná o rentgenové záření, které je pro tělo škodlivé. V porovnání s přínosem mamografu – tedy včasnou diagnostikou nádoru – je však riziko tohoto záření prakticky zanedbatelné.

sonografie prsou

„U žen nad 45 let se navíc mamograf nedá ničím nahradit. Ani sonografií ne. Naopak u mladších žen, které mají v prsou hodně žlázy, toho ale mamograf příliš nevidí. Žláza v prsou mu totiž udělá jakousi mlhu. V takovém případě je pak ultrazvuk rozhodně přehlednější. A protože je ultrazvuk neškodným typem vlnění, používá se i u těhotných žen. Pomocí ultrazvuku se zjišťuje, jak vypadá plod dítěte v břiše. Naopak mamografické vyšetření by těhotné ženy vůbec podstupovat neměly,“ vysvětluje rozdíly v obou vyšetření MUDr. Daniel Zoubek.

Jak postupovat, máte-li prsní implantáty

Pokud máte v těle prsní implantáty, platí pro vás úplně stejná pravidla. Jednou ročně byste si měla udělat čas a přijít na sonografii prsou. Frekvence vyšetření je stejná, jako když prsní implantáty v těle nemáte, protože moderní prsní implantáty nepředstavují z hlediska vzniku rakoviny prsou žádné riziko. „V případě sonografie prsou nemusejí ženy lékaři předem uvádět, že mají prsní implantáty. U mamografického vyšetření ovšem ano. V takovém případě se totiž přístroj musí přenastavit tak, aby bylo prsní tkáně na snímku vidět co nejvíce,“ dodává radiolog Zoubek.

Objednejte se jediným zavoláním

Chcete se objednat na preventivní sonografii prsou do MEDICOM Clinic? Stačí zavolat bezplatně do našeho Centra péče o klientky na číslo 800 254 642 (800 CLINIC) a zamluvit si termín vyšetření u radiologa MUDr. Daniela Zoubka. Pokud sonografii prsou podstupujete na naší klinice před domluvenou plastickou operací prsou, máte ho od nás zdarma. Vyšetření je už zahrnuto v ceně zákroku. Za každé jiné preventivní sonografické vyšetření prsou u nás zaplatíte 1000 Kč. Taková cena se do povědomí o zdraví svých prsou jednou ročně vyplatí investovat, co myslíte? ;-)

Zpět